Dr Anthony Li

  • Cardiology

Mr. Simon Phillips

  • Clinical Perfusion Service

Pamala Kanagasabapathy

  • Centre for Haemostasis – Haemophilia Centre

Dr Sarah Wilkinson

  • Obstetric Anaesthesia

Dr Harriet Tucker

  • Emergency Department (A&E)

Dr Mark Haden

  • Emergency Department (A&E)

Dr Philip D'Arcy

  • Emergency Department (A&E)

Dr Rahail Ahmad

  • Emergency Department (A&E)

Dr Sobi Gangeswaran

  • Emergency Department (A&E)

Mr David Selvadurai

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Hamid Daya

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Tunde Odutoye

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery
  • Head and Neck Cancer
  • Thyroid Cancer

Mr Raj Lakhani

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Robert Harris

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Peter Williamson

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery
  • Head and Neck Cancer
  • Thyroid Cancer

Mr Parag Patel

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Professor Philippa Tostevin

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Miss Nneka Eze

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Abbad Toma

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Miss Sarah Little

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery
  • Neurosurgery

Mr Enyinnaya Ofo

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery
  • Thyroid Cancer
  • Head and Neck Cancer

Mr Ross Coomber

  • Pelvic and Acetabular Unit
  • Trauma and orthopaedics

Mr Sulaiman Alazzawi

  • Trauma and orthopaedics
  • Hip and knee surgery

Mr John Stammers​

  • Trauma and orthopaedics
  • Hip and knee surgery

Mr Mark Webb

  • Trauma and orthopaedics

Mr Namal Perera

  • Trauma and orthopaedics

Lydia Israel

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Elena Monti

  • Paediatric diabetes and endocrinology

Dr Ambroise Muchembled

  • General Intensive Care

Andrea Forman

  • Clinical Genetics
  • Cancer Genetics

Clair Engelbrecht

  • Clinical Genetics

Venessa Miller

  • Clinical Genetics

Gaya Connolly

  • Clinical Genetics

Cathryn Moss

  • Clinical Genetics

Jessica Bailey

  • Clinical Genetics

Rebecca Dolling

  • Community Headache Hub

Dr Chris Groves

  • Endoscopy
  • Gastroenterology

Fiona Sinclair

  • Acute Kidney Injury (AKI) Clinic

Miss Victoria Alexander

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr George Oikonomou

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Dr Mehrad Ramazany

  • Emergency Department (A&E)

Dr Fadi Jouhra

  • Cardiology

Jessica Moore

  • Gynaecology

Mr Ahmed Karim

  • Lower Gastrointestinal (lower GI) Cancers

Sarah Cable

  • Clinical Genetics
  • Cancer Genetics

Venessa Miller

  • Clinical Genetics
  • Cancer Genetics

Alekhya Ashokan

  • Cancer Genetics

Ms Anna Bridgens

  • Paediatric orthopaedics service
  • Trauma and orthopaedics

Mr Kunalan Maruthainar

  • Paediatric orthopaedics service

Alice Garrett

  • Cancer Genetics

Amal Singh

  • Cancer Genetics

Andrew Pestaille

  • Cancer Genetics

Avgi Andreou

  • Cancer Genetics

Alice Youngs

  • Cancer Genetics

Beth Gilman

  • Cancer Genetics

Dimitra Repana

  • Cancer Genetics

Ellen Colvin

  • Cancer Genetics

Emma Charlton

  • Cancer Genetics

Lily Barnett

  • Cancer Genetics

Ms Lucy Hicklin

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Dr Leto Mailli

  • Interventional radiology
  • Radiology

Ms Ginny Attard

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Ms Stephanie Burcher

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics

Dr Imran Khan

  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Helen Hanson

  • Clinical Genetics
  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics

Ms Heidy Brandon

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics

A

Miss Harriet A Owen

  • General surgery

Dr Khaled Abdel-Aziz

  • Neurology
  • Multiple Sclerosis

Dr Alya Abdul-Wahab

  • Dermatology at St George’s Hospital

Ms Gehan Abou-Ameira

  • Paediatric outpatients (QMH)

Dr Gihan Abuella

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Dr Anthony Addei

  • Anaesthesia

Mr Roger E Adlard

  • Hand Unit

Dr Mohamed Ahmed

  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Victoria Akhras

  • Dermatology
  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Mushriq Al-Khayatt

  • Neurology
  • Neuromuscular Disorders

Dr Ali Al-Memar

  • Neurology
  • Neuromuscular Disorders

Dr Nawaf Al-Subaie

  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Intensive Care

Dr Assunta Albanese

  • Paediatric diabetes and endocrinology

Dr Wendy Albuquerque

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Dr Joao Albuquerque

  • Acute Kidney Injury (AKI) Clinic
  • Renal

Dr Doraid Alrifai

  • Lung Cancer
  • Urological Cancer

Ms Meriem Amarouche

  • Neurosurgery
  • Pituitary and Skull Base Tumours
  • Normal Pressure Hydrocephalus

Dr Lisa Anderson

  • Cardiology
  • Heart Failure Service
  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit
  • Cardiorenal

Mr Christopher Anderson

  • Urology
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery

Kavin Andi

  • Maxillofacial surgery
  • Head and Neck Cancer

Dr Nicholas Annear

  • Acute Kidney Injury (AKI) Clinic
  • General medicine
  • Renal
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Mr Ken Anson

  • Endourology

Dr Tarek Antonios

  • Blood pressure unit

Pamela Appleton

  • Neuromuscular Disorders

Mr Magnus Arnander

  • Upper limb surgery

  • Trauma and orthopaedics
  • Hand Unit

Dr Amber Arnold

  • Medical Microbiology
  • Private: Infection

Dr Jonathan Aron

  • General Intensive Care

Dr Zoë Astroulakis

  • Cardiology

Dr Raminder Aul

  • Respiratory medicine

Mr Ben Ayres

  • Urology
  • Penile Cancer
  • Bladder cancer
  • Surgical Andrology
  • Penile Cancer
  • Urological Cancer
  • Bladder Cancer

Dr Parham Azerbod

  • Ophthalmic medicine

Dr Nasreen Aziz

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

B

Professor Emma Baker

  • Respiratory medicine
  • General medicine

Mr Dibyesh Banerjee

  • Breast surgery
  • Breast Service at The Rose Centre
  • General surgery

Professor Debasish Banerjee

  • Renal
  • Cardiorenal

Dr Gul Bano

  • Diabetes and endocrinology
  • Paediatric diabetes and endocrinology
  • Thyroid Cancer

Dr Sophie Barker

  • Gastroenterology

Dr David Barnes

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr David Barnes

  • Neurology
  • Multiple Sclerosis
  • Neuro-ophthalmology

Mr Des Barton

  • Gynaecology

Dr Marina Basarab

  • Medical Microbiology
  • Private: Infection

Dr Hadi Bedran

  • Anaesthesia
  • Chronic Pain Service

Professor Elijah Behr

  • Cardiology
  • Inherited Cardiovascular Conditions Service
  • Heart Rhythm Service

Dr Tim Benepal

  • Lung Cancer

Mr Jason Bernard

  • Trauma and orthopaedics
  • Spinal surgery

  • Complex spinal surgery

Miss Nadine Betambeau

  • Breast surgery
  • General surgery
  • Breast Service at The Rose Centre

Dr Shai Betteridge

  • Neurorehabilitation

Dr Rhys Beynon

  • Emergency Department (A&E)

Dr. Amar Bhide

  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit
  • Maternity
  • Gynaecology

Dr Tihana Bicanic

  • Clinical Infection

Mr Tim Bishop

  • Trauma and orthopaedics
  • Spinal surgery

  • Complex spinal surgery

Dr James Blackburn

  • Chronic Pain Service
  • Anaesthesia

Dr Camilla Blain

  • Neurology
  • Multiple Sclerosis

Dr Adrian Blight

  • Neurology

Dr Anne Blyth

  • Anaesthesia

Mr Marco Bolgeri

  • Urology
  • Endourology

Dr Jens Bolten

  • Anaesthesia

Dr Aodhan Breathnach

  • Medical Microbiology

Dr Tom Breen

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Leslie Bridges

  • Neuropathology

Dr Stephan Brincat

  • Renal
  • General medicine
  • Acute Kidney Injury (AKI) Clinic

Mr Paul Bulmer

  • Gynaecology

Dr Nicholas Bunce

  • Cardiology
  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit
  • Echocardiography Department

Dr Neil Burgess

  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Mr Hugh Byrne

  • Gynaecology
  • Maternity

C

Professor John Camm

  • Cardiology
  • Heart Rhythm Service

Dr Rebecca Campbell

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Mrs Christine Carney

  • Cardiovascular

Dr David Carrington

  • Medical Microbiology

Mr Paul Carter

  • Gynaecology

Dr Elizabeth Caruana Galizia

  • Epilepsy
  • Neurology
  • Brain/CNS MDT

Miss Sonja Cerovac

  • Plastic surgery
  • Hand Unit

Dr Khaldoun Chaabo

  • Rheumatology

Sherryl Chatfield

  • Neuromuscular Disorders

Dr Richard Chavasse

  • Paediatric respiratory and asthma

Mr Eric Chemla

  • Cardiovascular

Dr Sophie Childs

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Jason Chow

  • Lung Cancer
  • Upper Gastrointestinal (Upper GI) Cancer

Dr Lillian Choy

  • Stroke Unit

Mr Alex Chung

  • General surgery
  • Colorectal surgery
  • Lower Gastrointestinal (lower GI) Cancers

Dr Sarah Clark

  • Gastroenterology

Dr Antonia Clarke

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Brian Clarke

  • Stroke Unit

Dr Andrew Clifton

  • Neuroradiology
  • Interventional Neuroradiology

Gillian Cluckie

  • Stroke Unit

Beth Coad

  • Clinical Genetics
  • Cancer Genetics

Prof Hannah Cock

  • Neurology
  • Epilepsy
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Jan Coebergh

  • Neurology
  • Movement disorders

Dr Catherine Coleman

  • Breast Service at The Rose Centre

Dr Judith Coles

  • Geriatric Medicine

Dr Paul Collinson

  • Cardiology
  • Chemical pathology
  • Cardiac Prevention and Rehabilitation

Mr James Colville

  • Plastic surgery
  • Hand Unit

Dr Claire Copland

  • Chronic Pain Service

Dr Catherine Cosgrove

  • Clinical Infection

Dr Mark Cottee

  • Geriatric Medicine
  • Senior health

Dr Meaghan Cotter

  • Medical Microbiology

Dr Matthew Craner

  • Neurology

Dr Agnieszka Crerar-Gilbert

  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Sarah Curran

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

D

Dr Catherine Dalton

  • Neurology
  • Neurorehabilitation

Mr Sourav Das

  • Maternity
  • Gynaecology

Dr Manisha Das

  • Ophthalmic medicine

Dr Sunil Dasan

  • Emergency Department (A&E)

Dr Pallavi Dasannacharya

  • Anaesthesia
  • Vascular Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Ms Lucy Davenport - Jones

  • Orthodontics
  • Dentistry

Dr Caroline Davison

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia


Mr Adrian Day

  • Trauma and orthopaedics
  • Complex trauma

  • Pelvic and Acetabular Unit
  • Hip and knee surgery
  • Foot and ankle surgery


Michelle de Souza

  • Paediatric dentistry

Dr Himala De Zoysa

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Dr Laura DeRooy

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Mr Mital Desai

  • Vascular

Dr Jelena Devic

  • Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Dr Alex Dewhurst

  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Judith Dinsmore

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Dr Katja Doerholt

  • Paediatric infectious diseases

Dr Adrian Draper

  • Respiratory medicine
  • Chest medicine
  • Lung Cancer
  • Lung disease

Dr John du Parcq

  • Aspiration cytology
  • Lung Cancer

Dr Kanika Dua

  • Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Dr Donovan Duffy

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dr Anne Dunleavy

  • Respiratory medicine

E

Dr Mark Edsell

  • Anaesthesia
  • Private: Research
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Alex Eeles

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Ms Shiyana Eliyas

  • Restorative dentistry

Dr Bryony Elliott

  • Senior health

Dr Vanessa Elliott

  • General Intensive Care
  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Private: Research

Dr Frances Elmslie

  • Paediatric outpatients (QMH)
  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic
  • Clinical Genetics

Dr Kevin Enright

  • Emergency Department (A&E)

Dr Maria Teresa Tome Esteban (Maite Tome)

  • Cardiology
  • Inherited Cardiovascular Conditions Service

Dr Lucinda Etheridge

  • Paediatric general medicine
  • Paediatric rapid referral service

Miss Kathryn Evans

  • Paediatric Urology

Dr Emma Evans

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia

Dr Jane Evans

  • Lung Cancer

Dr Amara Ezeonyeji

  • Rheumatology

F

Dr Mark Farrar

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Sam Firoozi

  • Cardiology
  • Interventional Cardiology

Mr Andrew Fleming

  • Plastic surgery
  • Hand Unit

Dr Phil Fletcher

  • Neurology
  • Cognitive Neurology and Dementia
  • Normal Pressure Hydrocephalus

Dr Jo Flowers

  • Movement disorders
  • Botulinum Toxin Therapy
  • Neurology
  • Hemifacial spasm

Lee Foo

  • Paediatric dentistry
  • Dentistry

Dr Daniel Forton

  • Gastroenterology

Dr Nicoletta Fossati

  • Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Dr Adrian Fowle

  • Neurology

Dr Sijo Francis

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Mr Alex Frick

  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit

Mr Paul Fricker

  • Clinical Perfusion Service

G

Dr Mark M. Gallagher

  • Cardiology
  • Heart Rhythm Service

Dr Clare Galtrey

  • Neurology
  • Neuromuscular Disorders
  • Motor Neurone Disease
  • Spinal Muscular Atrophy

Dr Pablo Garcia-Reitboeck

  • Neurology
  • Acute Neurology Rapid Access Clinics (HOT Clinics)
  • Neuromuscular Disorders
  • Motor Neurone Disease
  • Myasthenia clinic

Dr Anne Garner

  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Prof Peter Garrard

  • Neurology
  • Cognitive Neurology and Dementia

Dr Cleave Gass

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia

Dr Liana Geary

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Ms Yael Gelfer

  • Trauma and orthopaedics
  • Paediatric orthopaedics service

Dr Markus Gess

  • Gastroenterology

Ms Madhu Ghosh

  • Maternity
  • Gynaecology

Mr Paul Gillespie

  • Trauma and orthopaedics
  • Pelvic and Acetabular Unit
  • Hip and knee surgery

Dr Rosalind Given-Wilson

  • Breast service

Dr Will Glazebrook

  • Emergency Department (A&E)

Dr Kristiana Gordon

  • Dermatology at St George’s Hospital
  • Lymphoedema

Dr Anami Gour

  • Paediatric outpatients (QMH)

Dr Colette Griffin

  • Neurology
  • Traumatic brain injury
  • Neurorehabilitation

Dr Sisa Grubnic

  • Lung Cancer

Dr Giosue Gulli

  • Neurology

Dr Awini Gunasekera

  • Obstetric Anaesthesia
  • Anaesthesia

Mr Hugo Guthrie

  • Hip and knee surgery
  • Trauma and orthopaedics

Mr Jamie Gwilliam

  • Orthodontics
  • Dentistry

H

Maximillian Habibi

  • Clinical Infection
  • Private: Infection
  • Medical Microbiology

Dr Irene Hadjikoumi

  • Paediatric neurodevelopment, neurodisability and epilepsy

Mr Robert Hagger

  • General surgery
  • Colorectal surgery
  • Lower Gastrointestinal (lower GI) Cancers

Dr Sarah Hammond

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia

Dr Darryl Hampson-Evans

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Jahrad Haq

  • Maxillofacial surgery

Prof. Thomas Harrison

  • Clinical Infection

Dr Paul Hart

  • Neurology
  • Infectious diseases and HIV neurology

Mr Michael Hart

  • Neurosurgery
  • Functional Neurosurgery
  • Movement disorders

Dr Richard Hartopp

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Dr Jamal Hayat

  • Gastroenterology

Mr Kevin Hayes

  • Gynaecology
  • Maternity

Professor Paul Heath

  • Paediatric infectious diseases

Dr Melissa Hempling

  • Emergency Department (A&E)

Miss Samantha Hettige

  • Neurosurgery
  • Paediatric neurosurgery

Dr Nikki Higgins

  • Obstetric Anaesthesia


Ms Caroline Hing

  • Hip and knee surgery
  • Trauma and orthopaedics

Dr Paul Holmes

  • Emergency Department (A&E)

Professor Peter Holt

  • Vascular
  • Vascular Surgery
  • Carotid atherosclerosis
  • Lower limb revascularisation
  • Varicose veins

Dr Tessa Homfray

  • Inherited Cardiovascular Conditions Service
  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics

Dr Angela Houston

  • Medical Microbiology
  • Clinical Infection
  • Private: Infection

Dr Charlotte Huddy

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dr Panorea Hudson

  • Paediatric neurodevelopment, neurodisability and epilepsy

Dr Anthony Hudson

  • Emergency Department (A&E)

Dr Sarah Hughes

  • Gastroenterology

Dr Polly Hughes

  • Maternity
  • Gynaecology

Mr Ian Hunt

  • Thoracic surgery
  • Lung Cancer

Dr Sue Hutchinson

  • Anaesthesia

Mr Nicholas Hyde

  • Maxillofacial surgery
  • Head and Neck Cancer

I

Dr Ibrahim Ibrahim

  • Cardiothoracic Anaesthesia

Mr Thomas Ind

  • Gynaecology

Mr Thomas Ind

  • Gynaecological Cancer

Mr Robert Iorga

  • Neurosurgery
  • Pituitary and Skull Base Tumours
  • Simple spinal surgery
  • Vascular neurosurgery

Dr Rehana Iqbal

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Dr Yasser Iqbal

  • Emergency Department (A&E)

Dr Jeremy Isaacs

  • Neurology
  • Cognitive Neurology and Dementia

Mr Rami Issa

  • Urology
  • Urological Cancer

J

Dr Joe J Leyon

  • Neuroradiology
  • Interventional Neuroradiology

Mr Thomas Jacques

  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Babbin S. John

  • Urology
  • Bladder cancer
  • Bladder Cancer

Dr Richard Johnson

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Mr Edward Johnson

  • Maternity
  • Gynaecology

Dr Carolyn Johnston

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Mr Francis Johnston

  • Neurosurgery
  • Simple spinal surgery
  • Vascular neurosurgery

Dr Sarah Jolly

  • Emergency Department (A&E)

Dr Gabriel Jones

  • Emergency Department (A&E)

Dr Valerie Jones

  • Stroke Unit

Dr Helen Jones

  • Senior health

Dr Tim Jones

  • Rheumatology

Mr Timothy Jones

  • Neurosurgery
  • Neuro-Oncological Surgery
  • Trigeminal neuralgia
  • Simple spinal surgery
  • Hemifacial spasm
  • Normal Pressure Hydrocephalus

K

Mr Omar Khan

  • Bariatric surgery
  • General surgery

Dr Kamalakkannan Subhas

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Dr Kirsten Kamman

  • Neurology

Mr Robin Kanagasabay

  • Cardiothoracics

Dr Kesavan Kandiah

  • Gastroenterology

Professor JC Kaski

  • Cardiology

Professor Juan Carlos Kaski

  • Cardiology
  • Chest medicine

Dr Arvind Kaul

  • Rheumatology
  • Rheumatology

Dr Samantha Keegan

  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Samantha Keeling

  • Senior health

Dr Daphne Keen

  • Paediatric neurodevelopment, neurodisability and epilepsy

Cleo Kenington

  • General surgery

Dr Nigel Kennea

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Professor Asma Khalil

  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit
  • Maternity
  • Twins Trust Centre for Research and Clinical Excellence

Dr Usman Khan

  • Neurology
  • Stroke Unit
  • Headache service
  • Community Headache Hub

Dr Sofia Khan

  • Neurology

Dr Nader Khandanpour

  • Radiology
  • Neuroradiology

Professor Patrick Kiely

  • Rheumatology
  • Rheumatology
  • Rheumatology

Dr Jeff Kimber

  • Neurology
  • Autonomic Disorders

Dr Chris Kingswood

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Matthias Klammer

  • Haematological Cancers

Dr Mickey Koh

  • Haematological Cancers

Kelly Kohut

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Cancer Genetics

Dr Elena Kourteli

  • Anaesthesia

Dr Sarah Krishnanandan

  • Emergency Department (A&E)

Dr Andrzej Krol

  • Chronic Pain Service
  • Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia

Dr Anay Kulkarni

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dr Kuven Moodley

  • Acute Neurology Rapid Access Clinics (HOT Clinics)
  • Cognitive Neurology and Dementia
  • Normal Pressure Hydrocephalus

L

Dr Nayana Lahiri

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics
  • Movement disorders
  • Huntington’s Disease Multidisciplinary Clinic
  • Neurogenetics Clinic

Dr Ruth Lamb

  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Joanne Lau

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Dr Matthew Laundy

  • Medical Microbiology
  • Private: Infection

Mr Pieter le Roux

  • Urology
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery

Alison Leake

  • Movement disorders
  • Parkinson’s Disease

Dr Susannah Leaver

  • General Intensive Care
  • Respiratory medicine
  • Private: Research

Professor David Lewis

  • Tuberculosis

Dr Bernie Liban

  • Anaesthesia

Dr Karen Light

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Dr Pitt Lim

  • Cardiology
  • Interventional Cardiology

Dr Helen Lindfield

  • Neurorehabilitation

Dr Fiona Lofts

  • Having treatment- Oncology service
  • Lower Gastrointestinal (lower GI) Cancers

Professor Ian Loftus

  • Vascular
  • Vascular Surgery
  • Carotid atherosclerosis
  • Lower limb revascularisation
  • Varicose veins

Anne-Marie Logan

  • Headache service
  • Community Headache Hub

Dr Alvina Lone

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Dr Dagan Lonsdale

  • General Intensive Care
  • Clinical Pharmacology and Therapeutics

Mr Thomas Loosemore

  • Cardiovascular
  • Vascular Surgery
  • Carotid atherosclerosis
  • Lower limb revascularisation
  • Varicose veins

Dr Jenna Love

  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital
  • Red Cell and Haemoglobin Disorders Unit – for Adults with Sickle Cell Disease and Thalassaemia

Dr Caroline Lovelock

  • Neurology
  • Stroke Unit

Dr Chan Luong

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Mr Mark Lynch

  • Urology
  • Endourology

M

Professor Derek Macallan

  • Clinical Infection
  • Private: Infection

Dr Bridget MacDonald

  • Neurology
  • Epilepsy

Professor Brendan Madden

  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Respiratory medicine

Dr Jeremy Madigan

  • Interventional Neuroradiology
  • Stroke and vascular neurology
  • Neuroradiology
  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Stroke Unit
  • Atkinson Morley Regional Neurosciences Centre

Dr Ahmed Mahdi

  • Emergency Department (A&E)

Mehmet Manisali

  • Maxillofacial surgery

Dr Soumendu Manna

  • Paediatric outpatients (QMH)
  • Paediatric Medicine (General and Developmental Paediatrics)

Professor Sahar Mansour

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics
  • Lymphoedema

Mr Isaac Manyonda

  • Gynaecology

Dr Anna Marciniak

  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit
  • Echocardiography Department
  • Cardiology

Dr Allan Marsden

  • Dermatology at St George’s Hospital

Mr Andrew Martin

  • Neurosurgery
  • Neuro-Oncological Surgery
  • Pituitary Surgery
  • Pituitary and Skull Base Tumours

Dr Luciane Martins

  • Emergency Department (A&E)

Dr Daniela Mathew

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia
  • Neuro-sciences Intensive Care

Dr Emma Matthews

  • Neurology
  • Neuromuscular Disorders
  • Muscle and Nerve Channelopathy Clinic
  • Transition service for young adults with neuromuscular disorders
  • Spinal Muscular Atrophy

Mr Gary Maytham

  • Vascular
  • Vascular Surgery

Dr Meriel McEntagart

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics
  • Huntington’s Disease Multidisciplinary Clinic
  • Neurogenetics Clinic

Dr Will McGuinness

  • Emergency Department (A&E)

Rebecca McLoughlin

  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital

Rebecca McLoughlin

  • Red Cell and Haemoglobin Disorders Unit – for Adults with Sickle Cell Disease and Thalassaemia

Mr David Melville

  • General surgery
  • Colorectal surgery

Dr Helen Meredith

  • Respiratory medicine
  • Lung Cancer

Mr Ashraf Messiha

  • Maxillofacial surgery

Ms Catherine Milroy

  • Paediatric outpatients (QMH)
  • Plastic surgery
  • Plastic Surgery

Mr Pawan Minhas

  • Neurosurgery
  • Metastatic Spinal Cord Compression
  • Complex spinal surgery

Dr Fauzia Mir

  • Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Dr Orsolya Miskolci

  • General Intensive Care

Mr Philip Mitchell

  • Hip and knee surgery
  • Trauma and orthopaedics

Mr Magdy Moawad

  • Vascular

Dr Hamid Modarres

  • Neurology

Mr Prince Modayil

  • Children’s services
  • Ear, nose and throat (ENT) surgery

Mr Neel Mohan

  • Trauma and orthopaedics
  • Paediatric orthopaedics service

Mr Jamil Moledina

  • Hand Unit

Dr Elaine Monahan

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Sonia Mongia

  • Anaesthesia

Ms Jess Moore

  • Maternity

Professor Francesca Morgante

  • Neurology
  • Movement disorders

Professor Peter Mortimer

  • Lymphoedema
  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Katie Moss

  • Rheumatology
  • Osteoporosis
  • Rheumatology

Dr Phil Moss

  • Emergency Department (A&E)

Mr Paul Moxey

  • Vascular

Mr Zahid Mukhtar

  • Paediatric outpatients (QMH)
  • Children’s Surgery

Dr Marco Mula

  • Epilepsy
  • Neurology

Dr Linda Murdoch

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Mr Feilim Murphy

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic
  • Paediatric Urology

N

Martine Nadler

  • Movement disorders
  • Neurology

Mrs Geeta Nargund

  • Gynaecology

Dr Asif Nasib

  • Anaesthesia

Dr Nicola Neary

  • Diabetes and endocrinology

Dr Penny Neild

  • Gastroenterology
  • Gastroenterology

Dr Lenny Ng

  • Anaesthesia

Mr Eric Nicholls

  • Children’s Surgery

Dr Grainne Nicholson

  • Anaesthesia
  • Vascular Anaesthesia

Dr Andrew Nicolaou

  • Chronic Pain Service
  • Anaesthesia

Mr Dominic Nielsen

  • Trauma and orthopaedics
  • Complex trauma

  • Foot and ankle surgery


Dr Niranjanan Nirmalananthan

  • Neurology
  • Botulinum Toxin Therapy
  • Headache service
  • Neuromuscular Disorders
  • Motor Neurone Disease
  • Myasthenia clinic
  • Spinal Muscular Atrophy
  • Community Headache Hub

Dr Arani Nitkunan

  • Neurology
  • Neuro-ophthalmology
  • Stroke Unit

Dr Joanne Norman

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Marianne Novak

  • Neurology
  • Huntington’s Disease Multidisciplinary Clinic

Professor Stephen Nussey

  • Endocrinology

O

Dr Jane O'Riordan

  • Anaesthesia

Miss Joy Odili

  • Day case unit
  • Plastic surgery

Oluwabusola Ogunseitan

  • Paediatric outpatients (QMH)

Mr Kamal Ojha

  • Gynaecology

Mr Bruce Okoye

  • Paediatric outpatients (QMH)
  • Children’s Surgery

Dr Yee-Ean Ong

  • Respiratory medicine
  • Lung Cancer

Dr Lucy Ostlere

  • Dermatology
  • Dermatology at St George’s Hospital

P

Dr Arun Pajaniappane

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Dr Arshia Panahloo

  • Diabetes and endocrinology
  • Endocrinology

Ms Suruchi Pandey

  • Gynaecology

Dr Michael Papadakis

  • Cardiology
  • Inherited Cardiovascular Conditions Service
  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit

Prof Marios Papadopoulos

  • Neurosurgery
  • Simple spinal surgery
  • Complex spinal surgery
  • Vascular neurosurgery
  • Paediatric neurosurgery

Professor Aris Papageorghiou

  • Maternity
  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit

Shabnam Parkar

  • Children’s Surgery

Dr Teresa Parras

  • Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Catherine Parry

  • Parkinson’s Disease
  • Movement disorders

Dr Bhavini Patel

  • Neurology
  • Stroke Unit
  • Headache service
  • Acute Neurology Rapid Access Clinics (HOT Clinics)
  • Community Headache Hub

Dr Uday Patel

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Kamal Patel

  • Gastroenterology
  • Intestinal failure

Dr Kanchan Patil

  • Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Dr Dominic Paviour

  • Neurology
  • Movement disorders
  • Parkinson’s Disease
  • Obstetric Neurology
  • Acute Neurology Rapid Access Clinics (HOT Clinics)

Mr Eyiyemi (Yemi) Pearse

  • Trauma and orthopaedics
  • Upper limb surgery


Dr Fiona Peer

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Vascular Anaesthesia

Dr Ying Ying Peng

  • Haematological Cancers

Mr Erlick Pereira

  • Neurosurgery
  • Movement disorders
  • Simple spinal surgery
  • Functional Neurosurgery
  • Normal Pressure Hydrocephalus

Dr Anthony Pereira

  • Neurology
  • Stroke Unit

Dr Mark Perera

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Periklis Perikleous

  • Thoracic surgery

Dr Ruth Pettengell

  • Haematological Cancers
  • Having treatment- Oncology service

Dr Leo Phylactides

  • Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia

Dr Lisa Pickering

  • Having treatment- Oncology service

Dr James Pilcher

  • Head and Neck Cancer
  • Thyroid Cancer

Dr Ouma Pillay

  • Maternity
  • Gynaecology

Ms Ana Pinas

  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit
  • Maternity

Dr Katharine Pink

  • Headache service
  • Community Headache Hub

Dr Tim Planche

  • Medical Microbiology

Prof Richard Pollok

  • Day case unit
  • Gastroenterology
  • Gastroenterology

Dr Cassie Pope (Clinical Scientist)

  • Medical Microbiology
  • Private: Infection

Dr Joyce Popoola

  • Renal
  • Our Young Persons Service: Support for Young People in the Adult Renal Unit at St George’s Hospital

Mr Richard Porter

  • Restorative dentistry
  • Dentistry
  • Head and Neck Cancer

Dr Andrew Poullis

  • Day case unit
  • Gastroenterology
  • Gastroenterology

Professor Barry Powell

  • Plastic surgery

Dr Joanna Preston

  • Senior health

Mrs Samantha Prigmore

  • Respiratory medicine
  • Asthma

Dr Michael Puntis

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Q

Dr Dara Qadir

  • Haematological Cancers

Mr Hasan Qazi

  • Urology
  • Urological Cancer
  • General urology and benign prostate disease
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery

Dr Paul Quinton

  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Cardiothoracic Anaesthesia

R

Mrs Rathie Rajendram

  • Ophthalmic medicine

Mr Andy Ramwell

  • General surgery
  • Colorectal surgery
  • Lower Gastrointestinal (lower GI) Cancers

Dr Puneet Ranote

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Preoperative Assessment

Dr Waqar Rashid

  • Multiple Sclerosis
  • Neurology

Dr Lakshmi Ratnam

  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Robin Ray

  • Cardiology
  • Heart Failure Service
  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit
  • Echocardiography Department

Dr Platon Razis

  • Anaesthesia
  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Neuroanaesthesia

Mr Marcus Reddy

  • General surgery
  • Bariatric surgery

Dr Amy Reid

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dean Rex

  • Children’s Surgery

Dr Elizabeth Rhodes

  • Red Cell and Haemoglobin Disorders Unit – for Adults with Sickle Cell Disease and Thalassaemia
  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital
  • Haematology

Professor Andrew Rhodes

  • General Intensive Care
  • Anaesthesia
  • Private: Research

Dr Lucia Ricciardi

  • Neurology
  • Movement disorders

Dr Philip Rich

  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic
  • Neuroradiology

Dr Justin Richards

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dr Peter Riley

  • Medical Microbiology

Dr Daniel Roberts

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Carol Rose

  • Red Cell and Haemoglobin Disorders Unit – for Adults with Sickle Cell Disease and Thalassaemia
  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital

Dr Jonathan Round

  • Private: Paediatric cardiology

Dr Romanie Ruggier

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

S

Dr Magdi Saba

  • Cardiology
  • Heart Rhythm Service
  • The Advanced Ventricular Arrhythmia Training and Research (AVATAR) program at St. George’s Hospital, London, UK

Mr Samer Sabbagh

  • Urology
  • General urology and benign prostate disease

Dr Gareth Sadler

  • Gastroenterology
  • Bowel Cancer Screening

Atif Saeed

  • Children’s Surgery

Dr Anand Saggar

  • Clinical Genetics
  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics

Dr Sharvanu Saha

  • Diabetes and endocrinology

Ms Esha Saha

  • Maternity
  • Gynaecology

Dr Venura Samarasinghe

  • Dermatology at St George’s Hospital

Dr Virinderjit Sandhu

  • Rheumatology

Dr Lara Sanvito

  • Neurology

Dr Frank Schroeder

  • Cardiothoracic Intensive Care
  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Jolanda Scourfield

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Leighton Seal

  • Diabetes and endocrinology

Mr Jai Seth

  • Urology
  • General urology and benign prostate disease

Dr Oliver Seyfried

  • Chronic Pain Service
  • Anaesthesia
  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital
  • Vascular Anaesthesia

Dr Nirav Shah

  • General Intensive Care
  • Anaesthesia

Dr Nesan Shanmugam

  • Cardiology
  • Heart Failure Service
  • Cardiovascular Magnetic Resonance (CMR) Unit
  • Echocardiography Department

Professor Mike Sharland

  • Paediatric infectious diseases

Dr Rajan Sharma

  • Cardiology
  • Echocardiography Department

Professor Sanjay Sharma

  • Cardiology
  • Inherited Cardiovascular Conditions Service

Mr Anup Sharma

  • General surgery
  • Breast surgery
  • Breast Service at The Rose Centre
  • Thyroid Cancer

Mr Davendra M Sharma

  • Urology
  • Neurourology / Incontinence
  • General urology and benign prostate disease

Dr Michael Shaw

  • Anaesthesia

Denosshan Sri

  • Urology
  • Prostate Cancer
  • Renal – laparoscopy and robotic surgery
  • Urological Cancer
  • General urology and benign prostate disease

Dr Ashleigh Sherrington

  • Anaesthesia
  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Neuroanaesthesia

Dr Sandeep Shetty

  • Newborn services – neonatal unit
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Dr Adam Shonfeld

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Dr Helen Simmons

  • Neurology
  • Tourette Syndrome

Dr Arjuna Singanayagam

  • Gastroenterology

Mr Navneet Singh

  • Neurosurgery
  • Simple spinal surgery
  • Neuro-Oncological Surgery
  • Paediatric neurosurgery

Mr Masha Singh

  • Hand Unit
  • Plastic surgery

Ms Rashmi Singh

  • Urology
  • Endourology

Dr Gaggandeep Singh Alg

  • Senior health

Mr Chandrasen Sinha

  • Children’s Surgery
  • Paediatric outpatients (SGH – Dragon Centre)

Mr Vino Siva

  • Neurosurgery
  • Spinal surgery

  • Metastatic Spinal Cord Compression
  • Simple spinal surgery
  • Complex spinal surgery

Dr Narani Sivayoham

  • Emergency Department (A&E)

Mr Jeremy Smelt

  • Lung disease
  • Thoracic surgery
  • Thoracic surgery patient information
  • Lung Cancer
  • Myasthenia clinic

Graham Smith

  • Maxillofacial surgery
  • Head and Neck Cancer

Dr Katie Snape

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Clinical Genetics
  • Cancer Genetics

Professor Nidhi Sofat

  • Rheumatology
  • Rheumatology

Dr Dominic Spray

  • Anaesthesia
  • Cardiothoracic Anaesthesia
  • Cardiothoracic Intensive Care

Dr Maithili Srikantha

  • Epilepsy
  • Neurology

Mr Simon Stapleton

  • Neurosurgery
  • Neuro-Oncological Surgery
  • Simple spinal surgery
  • Paediatric neurosurgery
  • Tuberous Sclerosis Complex (TSC) Clinic

Dr Jeremy Stern

  • Neurology
  • Movement disorders
  • Tourette Syndrome

Dr Rhonda Sturley

  • Senior health

Dr Rene Suite

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Robin Sunderland

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Beverly Sutton

  • Anaesthesia

Ms Michelle Swer

  • Maternity
  • Gynaecology

Dr Khalid Syeed

  • Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

T

Mr Arun Takhar

  • Thyroid Cancer
  • Head and Neck Cancer

Dr Audrey Tan

  • Anaesthesia
  • Neuroanaesthesia

Professor Kate Tatton Brown

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Endocrinology
  • Clinical Genetics

Dr Moein Tavakkoli-Zadeh

  • Chronic Pain Service

Ms Andrea Tay

  • Urology

Professor Duncan Tennent

  • Trauma and orthopaedics
  • Upper limb surgery


Dr Tiago Teodoro

  • Neurology
  • Movement disorders

Dr Samuel Thayalan

  • Occupational health

Professor Basky Thilaganathan

  • Maternity
  • Fetal Medicine Unit/Day Assessment Unit

Dr Alison Thomas

  • Red Cell Pain Management Service at St George’s Hospital
  • Centre for Haemostasis – Haemophilia Centre

Dr Emma Thorpe

  • Emergency Department (A&E)

Dr Sarah Thurlbeck

  • Paediatric rapid referral service

Dr Elwina Timehin

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Dr Chiara Tosini

  • Anaesthesia
  • Preoperative Assessment
  • Vascular Anaesthesia

Dr Aasifa Tredray

  • Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia

Mr Alex Trompeter

  • Complex trauma

  • Trauma and orthopaedics

Dr Kostas Tsioulos

  • Audiology and Audiovestibular Medicine

Paul Turner

  • Epilepsy

U

Mr Austin Ugwumadu

  • Gynaecology
  • Maternity

Mr Paolo Umari

  • Urology

Miss Shamim Umarji

  • Trauma and orthopaedics
  • Hand Unit
  • Upper limb surgery


Dr James Uprichard

  • Haematology
  • Centre for Haemostasis – Haemophilia Centre

V

Mr Georgios Vasilikostas

  • General surgery
  • Bariatric surgery

Dr Theodora Vatopoulou

  • Haematological Cancers

Mr Martin Vesely

  • Head and Neck Cancer

W

Dr Pallavi Waikar

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia

Dr Louise Walker

  • Anaesthesia
  • Paediatric Anaesthesia

Dr Nicola Walters

  • Respiratory medicine
  • Chest medicine

Professor Dafydd Walters

  • Paediatric outpatients (QMH)

Dr Anna Walton

  • Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Mr Andrew Wan

  • General surgery
  • Bariatric surgery

Dr Graham Warner

  • Neurology

Professor Nicholas Watkin

  • Urology
  • Penile Cancer
  • Surgical Andrology
  • Penile Cancer
  • Urological Cancer

Dr Renate Wendler

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia
  • Cardiothoracic Anaesthesia

Dr Alison White

  • Obstetric Anaesthesia

Ms Ayona Wijemanne

  • Maternity

Dr Louise Wilkinson

  • Breast Service at The Rose Centre

Dr Elisabeth Williams

  • Anaesthesia
  • Head and neck Anaesthesia

Dr Fenella Willis

  • Haematological Cancers

Elizabeth Winchester

  • Genomics – South West Thames Centre for Genomics
  • Cancer Genetics

Helen Witherow

  • Maxillofacial surgery
  • Dentistry

Dr Sancho Wong

  • Neurorehabilitation

Dr Christina Wood

  • Anaesthesia
  • Obstetric Anaesthesia

Y

Ms Andrea Yeo

  • Trauma and orthopaedics
  • Paediatric orthopaedics service

Z

Dr Liqun Zhang

  • Neurology
  • Stroke Unit

Dr Argyro Zoumprouli

  • Anaesthesia
  • Neuro-sciences Intensive Care
  • Neuroanaesthesia

Dr Ralph Zumpe

  • Anaesthesia
  • Trauma Anaesthesia
  • Regional Anaesthesia